Д-р Антон Михнев е роден на 03.07.1974 г. Завършва специалност Акушерство и гинекология във Висш Медицински Институт – Пловдив. През всичките тези години в ръцете са му проплаквали много бебета, а за своята професия той казва, че работи изцяло в услуга на запазването и развитието на мъничкия живот през 9–те месеца очакване, последвани от успешно раждане и щастливо майчинство.
Представете себе си и вашата практика пред читателите на Фрамар?
Завършил съм Висш Медицински Институт – гр. Пловдив, специалност Акушерство и гинекология. В момента работя в частна болница „Медлайн Клиник“ и Онкология към ВМИ – Пловдив.
Правим това интервю с вас в качеството ви на национален интернет консултант на Фрамар. За нас ще бъде интересно да разберем, кога за първи път открихте интернет и как се случи това?
Като всеки млад човек и аз бях очарован от компютрите и интернет. Вече не помня как и кога точно открих интернет, но е факт, че глобалната мрежа е част от живота ми, както на всеки съвременен човек.
По колко часа дневно прекарвате в глобалната мрежа и кои са любимите ви сайтове?
Остава ми много малко време, което да оползотворя в Интернет пространството. Старая се да поддържам сам сайта си www.mihnev.com. Задължително се отбивам и във Фейсбук страницата си. Имам ангажимент към Фрамар и се старая регулярно да отговарям на въпросите, отправени към мен във форума. От няколко години си сътрудничим с myFelicitas - www.myfelicitas.com – мултимедиийна информационна платформа за настоящи и бъдещи родители.
Интернет активен ли е българският лекар?
Мисля, че не достатъчно. Повечето колеги разчитат на името си, на доволни пациенти, които ще ги препоръчат. А всъщност Интернет дава възможност на всеки специалист да бъде по-близо до хората, да комуникира с тях, да изгражда здравната култура на обществото.
Използвате ли интернет като източник на данни за вашата работа?
Разбира се, че от интернет винаги има какво да се научи – различни новости, информация за колеги и техните постижения, споделени практики, информация за предстоящи събития, семинари и пр.
Какви са предизвикателствата пред всеки онлайн консултант?
Струва ми се, че по отношение на здравната тематика, хората задаващи въпросите си он-лайн, са винаги много истински и искрени. Те се обръщат към специалиста, подтиквани от свое притеснение, страх, болка. Винаги се отнасям много сериозно и отговорно към изложените здравни проблеми. За съжаление няма как без визита, преглед, изследвания да се отговори изчерпателно на поставените въпроси. Затова истинското предизвикателство пред онлайн консултанта е да намери точната мяра за насока, съвет и подкрепа.
До колко онлайн консултацията може да замести директния контакт на лекар с пациент?
Ролята на онлайн консултацията не е да замести прегледа в лекарския кабинет. Предполагам, че никой не очаква това, защото е несериозно – както от страна на пациента, така и от страна на лекаря. При онлайн консултацията могат се дадат напътствия към пациента – например към какъв лекар да се обърне, да се обясни какво представлява дадена процедура или изследване, какво да се очква при прегледа и т.н.
Работи ли в полза на лекаря споделената информация за него в интернет – форуми, социални мрежи, профили?
Зависи от какво естество е споделената информация. Разбира се, че колкото повече са доволните пациенти, толкова с по-добър имидж се ползва лекарят в интернет. Но име се гради с практиката, с излекуваните и доволни пациенти, с отношението към тях.
Има ли случаи на злоупотреба с лични данни?
Аз лично не съм се сблъсквал с подобен проблем в Интернет.
Какво ще пожелаете на читателите на Фрамар?
На всички читатели на Фрамар пожелавам преди всичко здраве. И ги призовавам да бъдат бдителни, защото здравето зависи преди всичко от самите тях. Да не се колебаят да потърсят навреме професионален съвет и помощ. Надявам се да им бъда полезен!
Консултирайте се с доктор Антон Михнев: